Aj keď leto ešte ani zďaleka nekončí, práve naopak, vodiči by mali pomaly, ale isto riešiť kúpu nových zimných pneumatík, ktoré sú koniec koncov neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého automobilu! Rovnako ako meníme letnú i zimnú zmes do ostrekovačov, tak musíme prezúvať letné i zimné pneumatiky podľa ročného obdobia, resp. teploty vzduchu. Aké vám hrozí nebezpečenstvo, ak by ste si predsa len neprezuli na zimné pneu? A vôbec, aká je priemerná životnosť pneumatík?

Dokonalá spolupráca pneumatík s vozovkou

Predstavte si, že vozovka nie je dostatočne upravená a vy sa na ňu predsa len „vyberiete“ v letných pneu. I nepatrný šmyk môže na klzkej či zľadovatelej ceste spôsobiť fatálne následky, pričom na zimných pneu by sa to vôbec stať nemuselo. Ich najväčšia výhoda je predovšetkým brzdná dráha a akási spolupráca s vozovkou, ktorá môže byť počas tohto obdobia skutočne v katastrofálnom stave. Aby bola jazda skutočne bezpečná, ich dezén  nesmie klesnúť pod 4 mm, v opačnom prípade je schopnosť pneumatiky Matador odvádzať vodu a sneh len polovičná a tým pádom sa predlžuje i brzdná dráha. Jednoducho povedané, zimné pneumatikysú základnou súčasťou výbavy každého vozidla, bez ktorých by ste mohli vážne ohroziť nielen seba, ale i celú vašu posádku a premávku, čiže je len vo vašom záujme sledovať ich stav, hĺbku dezénu i lamely, ktoré sú až päťnásobne silnejšie ako lamely na letných pneu!

Myslite ekonomicky!

Životnosť pneumatík je ovplyvnená štýlom vašej jazdy. Nedá sa teda určiť predpokladaná doba životnosti z pohľadu najazdených kilometrov, ale skôr podľa povrchu vozovky, po ktorej pravidelne jazdíte, štýlu vašej jazdy a bezpochyby i typu vozidla. Ak patríte medzi ekonomicky zmýšľajúcich ľudí, pravdepodobne si vyberiete celoročné pneumatiky, budete sa vyhýbať prudkej akcelerácií a uprednostňovať skôr jazdu po diaľniciach, kedy zimné pneumatiky, obzvlášť prémiového segmentu, vydržia skutočne dlho! Optimálna životnosť pneumatík je v priemere 4 až 5 rokov, ale všetko závisí od toho, či sa o ne staráte, používate plechové disky, prípadne elektróny a aký máte k vášmu automobilu vzťah.